Ağu 232017
 

59448a672412e168e508705eb607276e_hizli-sac-uzatma-yontemlerijpg_610x375

  • Bitkisel içerikli yağlar saçların uzamasına oldukça yardımcı olmaktadır. Bu yağların başında hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı gelmektedir. Bu üç yağ saç bakımı için kullanılabilecek yağlardır. Uzama süreci için tercih edilebilecek karışım ise lavanta yağı, biberiye yağı ve sedir ağacı yağlarının karışımıdır. Bu yağlardan 2-3 damla alıp bir karışım oluşturup saçınıza uygulayarak uzama sürecini desteklemiş olursunuz.
  • Bir diğer saç uzatma yöntemi ise yumurta akı kullanmaktır. Yumurta akı saça uygulanır ve saç streç filme sarılarak 1-2 saat arasında bekletilir. Yumurta akı zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanması durumunda daha etkili olmaktadır.
  • Günde 2-2.5 L su içilmesi de saçların hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Çünkü su saçları nemlendirerek kopmasını ve güçsüzleşmesini engellemektedir.
  • Saçların uzamasını sağlayan en önemli uygulamalardan birisi de saçları taramaktır. Sabah ve akşaö düzenli olarak saçları taramak saç diplerindeki kan basıncını hızlandırarak saçların beslenmesini sağlar. Bu sayede saçlar daha hızlı uzar. Burada dikkat edilmesi gereken husus saçların ıslakken taranmamasıdır. Islakken taranan saçlar yıpranmaktadır. Bu nedenle saçları ıslakken tarayarak yıpratmak yerine düzenli olarak taramak daha önemlidir.
  • Saçların hızlı uzaması için yapılması gereken bir diğer şey ise saçları havlu ile kurutmaktır. Suyu iyi emen ve yumuşak bir havlu bu konuda işinizi görecektir. Fön makineleri saçları kurutmakta ve yıpratmaktadır. Fakat fön makinesi kullanımı şart ise makinenin en düşük ayarında kullanmak en iyisidir.
  • Beslenme de saç uzamasını etkileyen bir durumdur. Hazır gıdalar ve abur cubur yerine daha doğal besinler tüketmek ve protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmek saç uzamasını olumlu yönde etkilemektedir.
  • Vücuttaki vitamin eksiklikleri saçların uzamasını engellemektedir. Bu nedenle B,C ve E vitamini içeren gıdalar bolca tüketilmelidir.
  • Uzun saçlar elde edebilmenin en önemli yollarından birisi de saç derisinin ve saçların düzenli olarak bakımını sağlamaktır. Kimyasal olmayan ürünlerle saç diplerinizi kremlemek ve masaj yapmak saçınızın uzamasına yardımcı olacaktır.
  • Saçlarınızı duruladığınız suya 3-4 damla elma sirkesi koymanız da saçlarınızın beslenmesine ve uzamasına yardımcı olacaktır.