Mar 082017
 

causes-of-hair-loss-in-women

 

1- Saçınızı haftada maksimum 2-3 kere yıkayın!

Ne aralıkla saçlarını yıkamalısın? Saç endüstrisinde en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Ama uzmanlar saçınızı her gün yıkamanın sağlıklı olmadığı konusun da hemfikir.

“Saçınızın doğal yağı, saçınızı korumak ve forma sokmak için tasarlanmıştır. Eğer her gün şampuanla saçınızı yıkarsanız bu yararlı yağlar akıp gider ve saçınızı korumasız bırakır.” diye açıklıyor Saç Stilisti Dan Sharp.

 

2- Çok sıcak duş almaktan kaçının ve kafa derinizi sabunlayın, saç uçlarınızı değil!

Kafa derinizi aşırı sıcak suyla haşlamak saçlarınızı kurutarak düğümler yaratır ve bu saçlarınızın kırılmasıyla sonuçlanır. Soğuk su ile duş almak ise tam tersine saçı canlandırır ve dinç tutar.

“Şampuanı sadece saçınızın köklerinde kullanın, saç uçlarınız da değil. Sabun, duş sırasında akıp gidecektir, ama uçları sabunlamak istemezsiniz.” demiş Kerrie Urban.”

 

3- Saç kremini uygulamadan önce saçınızı havluyla kurutun!

Saç kremi seçiminiz ve nasıl uyguladığınız saç bakımının en önemli aşamalarından biridir. Eğer doğru yapılmazsa hiç fayda sağlamamakla beraber saçınızı yıpratabilir. Saç kremini uygulamadan önce saçınızı havluyla kurutmayı unutmayın. Çünkü saçınızda fazladan su kalırsa saç kremi nem yüzünden saçınıza işleyemez ve sizi sağlıklı, parlak saçlardan mahrum bırakır.

Ayrıca saç kremini köklere sürmemeye çalışın, çünkü bu kafa derinizin çabuk yağlanmasına sebep olur.

 

4- Saçınızı günde 2 kere baştan uca tarayın!

“Parlak, sağlıklı ve düğüm olmamış saçlar için saçınızı günde 2 kere taramanız gerekir.” diyor Stilist Laura Superbi. “Sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce minimum 5 dakika yeterlidir.” diye de ekliyor.

 

5- Saç kurutma makinesini düşük ısıda kullanın ve saçınıza çok yakın tutmayın!

Saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri saçınızı ısıtıcı cihazlarla aşırı ısıtmaktır. Bu cihazları sık sık ve yanlış kullanmanız saç tellerinize kalıcı hasarlar verebilir. Kullandığınız zamanlar da ise düşük ısıda ve saçınızı gereğinden fazla ısıtmadan kullanmanızı tavsiye ederim.

Umarım yararlı olmuştur. İyi günler dilerim :)