Ağu 012017
 

 

55cc78cef0dc1e10288a14e4

Bir avuç buz küpünün marifeti sadece içeceğinize kattığı ferahlıkla bitmiyor. Cildinize uygularsanız beklediğinizden çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Üstelik buzun sadece suyun katı hali olduğunu göz önünde bulundurursak evde yapabileceğiniz en basit ve pratik bakım malzemesi olmaya aday!

 

Göz altı torbalarınızı yok edin!

Buzun en dikkat çekici faydalarından bir tanesi,göz altı torbalarına karşı etkili bir mücadele sunması. Sabahları yüzümüzü soğuk suyla yıkamanın da en büyük sebeplerinden birisi zaten göz altlarımıza bunun ciddi bir faydasının olması. Eğer torbalara karşı mücadele etmek istiyorsanız, yüzünüzü sabahları buzla dolu bir kaseye bir kaç saniye boyunca sokun. Eğer çok ciddi bir torbalanma varsa, buzu bu torbaların üzerinde direkt olarak gezdirebilirsiniz ancak çok uzatmamaya dikkat edin. Hatta buzun üstüne bir de yeşil çay torbası koyarsanız etkinin arttığını göreceksiniz.

 

Sivilceyi küçültün!

Sivilcelerin üzerine tutacağınız buz da onların etkilerini azaltmakta çok etkili. Bilhassa sivilcelerin kızarıklıkları, kabartıları gibi etkilere karşı beş on dakikalık bir buz kompresi hazırlamanız, sivilcenin etkilerini azaltacaktır. Hatta bazı uzmanlar sivilcelere karşı kremler yerine buzun uygulanmasının çok daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

 

Ölü derilerden arının!

Cildinizde serinletici ve canlandırıcı bir etki yaratacak ürünler arıyorsanız sebzeler ve dondurucu sayesinde ölü derilerden arındırabilirsiniz. Salatalık, çilek gibi yaz meyvelerine bir miktar su katarak blenderdan geçirin ve bu karışımı buz kalıplarına koyup dondurun. Tamamen dolup katılaştıktan sonra buzları haftada birkaç kez yüzünüzde gezdirin. Buz eridikçe sebze ve meyvelerin yarattığı hafif granüllü doku ortaya çıkacak ve doğal bir peeling görevi görecek.

 

Güneş yanıklarını serinletin!

Eğer cildiniz üzerinde çeşitli yanıklar, şişlikler ve güneş yanıkları da bulunuyorsa, bu bölgeler üzerinde bilhassa aloe vera jeli ile karıştırılmış buz kullanabilirsiniz. Fakat illa ki içerisine bir şey koymak zorunda da değilsiniz, tek başına buz bir miktar iyileşme sağlayacaktır.

 

Cildinize masaj yapın!

Yaz sıcakları sizi rahatlatıcı ve ferahlatıcı sıcaklardan alıkoymasın. Akşam uyumadan önce, yumuşak dokulu bir havluya buzu sararak yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayınız. Dilerseniz birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Böylece bunaltıcı sıcakta sizi rahatlatacak ve daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.